Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Legnicy zorganizował w dniu 08 czerwca 2013r. na strzelnicy myśliwskiej w Dobrzejowie obchody związane z jubileuszem 90-lecia PZŁ.

 

Przygotowania do uroczystości trwały już od kilku dni. Na terenie strzelnicy poszczególne koła miały wydzielone sektory, na których organizowały poczęstunek oraz zabawy dla zaproszonych gości.

Przed jedenastą 08 czerwca 2013r. wszystko było gotowe i wszyscy zgromadzili się przed scena. Zabrzmiały fanfary, na plac, prowadzone przez Tadka Kowalskiego z „Odry” Głogów weszło 26 pocztów sztandarowych. Zaraz potem rozpoczęła się msza koncelebrowana przez Kapelana Legnickich Myśliwych Księdza Jana Gacka.

Po mszy rozpoczęto część oficjalną. Przywitano licznych gości, a następnie wiceprezes Rady Naczelnej PZŁ Bolesław Tatarzycki w towarzystwie Członka Honorowego PZŁ Wiktora Szukalskiego i Aleksandra Kopcia z KŁ „Diana” Niedźwiedzice odsłonili kamień upamiętniający jubileusz.

Po odsłonięciu tablicy i wystąpieniu m.in. prezesa ORŁ w Legnicy Stanisława Pępkowskiego przyszedł czas na wręczenie sztandarów. Otrzymały je koła: „Lis” Prochowice i „Knieja” Lubin. Z rąk Bolesława Tatarzyckiego i Wiktora Szukalskiego odebrali je prezesi Jerzy Antoniewicz i Józef Gawluk. Odbyło się to z całym ceremoniałem i należnym sztandarom szacunkiem, przy dźwiękach rogów myśliwskich zespołu Nadleśnictwa Złotoryja pod kierownictwem Nadleśniczego Jacka Kramarza.

A potem publiczność została zaskoczona kolejnym pomysłem Ryszadra Brylińskiego. Otóż poinformował on zebranych, ze Rada Okręgowa ustanowiła specjalny medal dla seniorów okręgu, najstarszych myśliwych w danym kole, które ma być wręczane co pięć lat. Odznaczenie „Nemrod Legnicki” jako pierwszemu wręczono Wiktorowi Szukalskiemu a po nim otrzymali je: Stanisław Drozdowski z KŁ „Batalion” Legnica, Antoni Kadecki z koła „Cyranka” Legnica, Eugeniusz Szkodziński z koła „Dąbrowa” Legnica, Jan Fedorczak z koła „Dzik” Legnica, Aleksander Grzegrzółka z koła „Jeleń” w Legnicy, Tadeusz Wolski z koła „Miedziak” w Legnicy, Stanisław Stajno z koła „Orzeł” w Legnicy, Edmund Nadolny z koła „Słonka” w Legnicy, Bolesław Baumgertner z koła „Cyranka” w Złotoryi, Florian Machowski z koła „Jeleń” w Złotoryi ,Eugeniusz Szudrowicz – łowczy koła „Bażant” w Lubinie, Bolesław Styrnał – z koła „Borsuk” w Lubinie, Józef Droń – z koła „Dzik” w Lubinie, Stanisław Samborski – z koła „Górnik” w Lubinie, Kazimierz Chudy – z koła „Knieja” w Lubinie, Stanisław Leszczyński- z koła „Jedność” w Chocianowie, Marian Skrzypczak –z koła Jeleń” w Chocianowie, Henryk Bartosiewicz – z koła „Leśnik” w Chocianowie, Zdzisław Kokot – z koła „Hutnik” w Głogowie, Tadeusz Gabryszak – koła „Kszyk” w Głogowie, Witold Wojtanowski – z koła „Odra” w Głogowie, Tadeusz Żugaj – z KŁ „Wilk” w Głogowie, Franciszek Kapyszewski – z KŁ „Cyranka” w Brzegu Głogowskim, Kazimierz Szkudlarek – z KŁ „Szarak” w Grębocicach, Teofil Grega – z KŁ „Dzik” w Jaworze, Henryk Streker – z KŁ„ Jeleń” w Jaworze, Szczepan Michalak – z koła „Łoś” w Jaworze, Zygmunt Dziaduch – z koła „Darz Bór” w Przemkowie, Ryszard Płatek – z koła „Sęp” w Przemkowie, Zygmunt Krakowski – z koła łowieckiego „Sokół’ w Chojnowie, Mieczysław Paprocki – z koła „Lis” w Prochowicach , Grzegorz Pabiś – z koła „Jaźwiec” w Radwanicach, Jan Wróblewski – z koła „Ostoja” Chocianów, Jan Telka – z koła o „Jedność” w Wądrożu Wielkim, Jan Borysionek – z koła „Diana” w Niedźwiedzicach.

Następnie przyszedł czas na uhonorowanie kół.

Kapituła Odznaczeń Łowieckich nadała Złoty Medal Zasługi Łowieckiej „Górnikowi” Lubin i „Łosiowi” Jawor. Poczty sztandarowe wystąpiły do przodu i na płatach sztandarów zawisły medale.

A potem honorowano myśliwych. Złote Medale zasługi Łowieckiej przyozdobiły mundury Wiesława Bauera („Dzik” Jawor), Jana Borysionka („Diana” Niedźwiedzice), Stanisława Cierlika („Gwardia” Wrocław) Jerzego Gąski („Jeleń” Legnica), Józefa Kwietnia („Jedność” Wądroże Wielkie), Stanisława Leszczyńskiego („Jeleń” Wińsko), Mirosława Pasternaka („Jeleń” Chocianów), Stanisława Przybylaka („Miedziak” Legnica) i Bogusława Wołka („Górnik) Lubin.

Srebrne Medale zasługi Łowieckiej otrzymali: Hieronim Adamski – z koła „Dzik” w Jaworze, Lech Frączek- z koła „Jedność” w Wądrożu Wielkim, Adam Hejmo z koła „Lis” w Prochowicach, Zbigniew Marciniak z koła „Ostoja” Jelenia Góra, Andrzej Rogowski z koła „Odra” w Głogowie, Janusz Ślipko z koła „Ostoja” w Chocianowie, Jan Zenker z koła „Górnik” w Lubinie a Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej :Jerzy Bajowski z koła „Dzik” w Jaworze, Andrzej Cybulski z koła „Lis” w Prochowicach, Zbigniew Cybulski też z koła „Lis” w Prochowicach, Henryk Grechowicz z koła ”Jeleń” w Jaworze, Wiktor Kajetanowicz - niestowarzyszony, Kazimierz Kluba z koła „Dzik” w Legnicy, Kazimierz Kołodziej z koła „Jeleń” w Chocianowie ,Edward Kowalski z „Sokoła” Chojnów Tomasz Krzyżanowski członek koła „Darz Bór” w Przemkowie Radosław Lipa I Zygmunt Makowski z koła „Diana” Niedźwiedzice, Roman Marczyk z „Sępa” w Przemkowie, Jacek Mazur, Wiesław Pluta, Jacek Szczerba i Ireneusz Ragina z prochowickiego „Lisa”, Waldemar Rogala z koła „Dzik” w Jaworze ,Stanisław Ryśkiewicz z koła „Jeleń” w Wińsku, Ryszard Trzeciak z chocianowskiego „Jelenia”, Bogdan Twardziak z „Jedności” Chocianów, Tadeusz Wolski z „Miedziaka” w Legnicy.

Na zakończenie tej części medalowej uhonorowano łowczego okręgowego Ryszarda Brylińskiego zawieszając mu na szyi Medal św. Huberta.

Wszelkie odznaczenia wręczali wiceprezes NRŁ Bolesław Tatarzycki i Członek Honorowy PZŁ Wiktor Szukalski.

Potem przyszedł czas na odznaczenia regionalne. Prezesa ORŁ Stanisław Pępkowski uhonorował nimi sztandary kół „Cyranka”, „Dzik” i „Dąbrowa” Legnica, „Lis” Prochowice i „Wilk” Głogów oraz 17 legnickich myśliwych.

Raz jeszcze zagrały fanfary i rozpoczęła się jubileuszowa biesiada.

Grała muzyka, śpiewał Wacek Masłyk z opolskich „Żubrosi”, tańczyli prezesi zarówno byli jak i obecni. W przerwach zwiedzano wystawę legnickiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej przygotowaną przez kolegów pod wodzą niezmordowanego Mariana Stachowa, jedzono dobrze, pito z umiarem i bawiono się do późnych godzin nocnych.

A wszystko to dzięki pracy wielu myśliwych wśród których należy jednak podkreślić wielkie zaangażowanie kolegów Adama Waca, Czesława Białocerkiewicza i Zbigniewa Malerowicza, Józefa Mokrzyckiego. Aleksandra i Radosława Lipów, Czesława Piekarskiego, Józefa Węcławika i Wasyla Matejczaka i wielu, wielu innych tu niewymienionych.

Tą relacje należy zakończyć znów nawiązując do staropolskich uczt: i ja tam byłem, widziałem i kosztowałem. I mogę zaświadczyć- legniccy myśliwi świętowali jubileusz 90-lecia PZŁ godnie! Darz Bór.

Andrzej Brachmański

fot. Jacek Łyczko, Jacek Czaiński


Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody Zarządu Okręgowego PZŁ w Legnicy jest zabronione.


 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Copyright © 2013-2019.  All Rights Reserved. Kopiowanie i rozpowszechnianie jakiejkolwiek zawartości bez zezwolenia zabronione!
Webmaster J@cek