15 Lecie Koło Łowieckie "JEDNOŚĆ" w Wądrożu Wielkim.

09 listopada 2013 r. w Wądrożu Wielkim Koło Łowieckie "JEDNOŚĆ" obchodziło uroczystość Poświęcenia i Przekazania Sztandaru oraz Jubileusz 15-Lecia.

 

Kościół był przystrojony myśliwskimi i leśnymi elementami - świerkami, kwiatami i wieńcem jelenia z krzyżem Św Huberta.

Po prawej stronie na honorowym miejscu w błyszczącym stojaku stał nowiusieńki lśniący sztandar z przepięknym bażantem po środku i napisem Koło Łowieckie „Jedność” Wądroże Wielkie za nim poczet sztandarowy w składzie Mariusz Garbera Chorąży i Piotr Biniek i Roman Biniek oraz ich opiekun Adam Rybacki, w pierwszej ławce bardzo przejęty siedział Zarząd Koła Józef Kwiecień, Stefan Łyskawa, Ireneusz Grabarczyk i Andrzej Piech. Po lewej stronie nawy stali myśliwi z pocztem sztandarowym Okręgowej Rady Łowieckiej.

Uroczystość rozpoczął Mistrz ceremonii myśliwy Kol. Bogdan Zalas, który przeczytał o wielkim znaczeniu posiadania sztandaru przez myśliwych, a w dalszej części zapowiadał kolejność przebiegu uroczystości.

Mszę św. celebrował Ks. Proboszcz Mirosław Wątruch, który przez całą mszę nawiązywał do historii i tradycji łowieckich, pobłogosławił i poświęcił sztandar, a także witraż z motywem myśliwskim zasponsorowany przez koło. Myśliwy Kol. Adam Rybacki przeczytał fragment Ewangelii, a I. Grabarczyk i A. Piech przekazali dary z pól i kniei w pięknym zielonym koszu jako znak tradycji polskiej, szczodrobliwości i gościnności.

W dalszej części Ks. Celebrans opowiedział nam historię o św. Hubercie, a przy tym brzmienie sygnałów łowieckich wprawiało nas w niesamowity nastrój. Wspólnie odmówiona litania do św. Huberta, szczere życzenia dla myśliwych i ich rodzin oraz Sygnały Zespołu Sygnalistów „Cietrzew” z Technikum Leśnego z Głogowa ubogaciły zacną i podniosłą uroczystość.

Dziękujemy serdecznie Ks. Proboszczowi za życzenia i przepięknie celebrowaną mszę za zrozumienie dla łowiectwa i myśliwych, którzy są oddani tradycji i pracy na rzecz prawidłowej gospodarce hodowlanej i ochrony przyrody.

Po błogosławieństwie odbyła się druga część - uroczystość przekazania sztandaru członkom Koła Łowieckiego „Jedność”.

Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć członków Koła spoczywających w śród kniei. Następnie Mistrz ceremonii Kol. Bogdan Zalas poprosił Przewodniczącego okręgowej Rady Łowieckiej PZŁ w Legnicy Stanisława Pępkowskiego oraz Przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZŁ Ryszarda Brylińskiego o przekazanie sztandaru. Sztandar został przekazany przez najwyższe władze okręgowe przy sygnałach myśliwskich na ręce prezesa Józefa Kwietnia i członków Zarządu. J. Kwiecień uklęknął na prawe kolano i ucałował skraj sztandaru, następnie zaprezentował sztandar z lewej i prawej strony przekazując sztandar pod straż i opiekę Chorążemu pocztu Mariuszowi Gerberze. Poczet sztandarowy odpowiedział „Przyrzekamy go strzec” Chorąży przyklęknął i ucałował skraj sztandaru. Sygnaliści zagrali Myśliwską Fanfarę.

Następnie mistrz ceremonii poprosił o powstanie członków koła łowieckiego „Jedność” o złożenie odnowy ślubowania. Po odczytaniu Roty Ślubowania niezmiernie uroczysta chwila, gdy myśliwi chórem odpowiedzieli „ŚLUBUJEMY”, a sygnaliści zagrali „Pasowanie myśliwskie”. Wszyscy ze wzruszeniem spoglądali jak poczty sztandarowe zostały uroczyście wyprowadzone z kościoła przy sygnałach „Pożegnanie”.

Trzecia część uroczystości odbyła się na pięknie przystrojonej motywami myśliwskimi Sali także w Wądrożu Wielkim. Zebranych bardzo serdecznie powitał prezes Józef Kwiecień. Zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych, Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego, przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół łowieckich, myśliwi, ich rodziny, znajomi i sympatycy myślistwa. Przedstawił krótką historię koła oraz stan bieżący. Podziękował wszystkim myśliwym za wkład pracy na rzecz koła a szczególnie zarządowi za dotychczasową współpracę i organizację Jubileuszu. Podziękował również Kol. Mariuszowi Garberze za pomoc i nadzór w wykonaniu sztandaru, Adamowi Rybackiemu za opiekę nad sztandarem i pocztem sztandarowym. Powiedział między innymi, że myślistwo to szlachetność, szacunek i zgoda, zauważył, że nieraz dawali dowód na prawdziwość tych słów i nieraz będą jeszcze dawać. Niech święty Hubert czuwa nad nami.

Następnie Przewodniczący ORŁ Stanisław Pępkowski wręczył odznaczenie Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej dla kol. Leszka Frączka za wysokie osiągnięcia kynologiczne w kraju i na świecie. Były przemówienia okolicznościowe, życzenia, gratulacje, dyplomy i upominki.

Po oficjalnych przemówieniach odbyła się biesiada myśliwska z tradycyjnymi potrawami z dziczyzny - serwowano dania z bogatej kuchni myśliwskiej przy oprawie sygnałów myśliwskich. Atrakcją był dzik pieczony w kapuście i niepowtarzalny tort jubileuszowy - na zielonym tle piękny bażant z nazwą koła. Nie zabrakło konkursów o tematyce myśliwskiej, uczestnicy wykazali się zaskakującymi odpowiedziami, tak panie jak i panowie, za udział w konkursach wręczono nagrody. Do popitki według uznania….Była też kawa i herbata, prowadzono gorące rozmowy chwaląc się niezwykłymi przygodami łowieckimi. Do tańca przygrywał DJ Jon, który nie pozwalał na odpoczywanie, zabawę zakończyły wspólne śpiewy przy akordeonie, na którym grał Jan Marian Telka do białego rana.

Darz Bór!

 

 

tekst i fotografie: KŁ "JEDNOŚĆ" w Wądrożu Wielkim.


Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody Zarządu Okręgowego PZŁ w Legnicy jest zabronione.


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Copyright © 2013-2019.  All Rights Reserved. Kopiowanie i rozpowszechnianie jakiejkolwiek zawartości bez zezwolenia zabronione!
Webmaster J@cek