„Kolędowisko 2015” spotkanie myśliwych oparte na wierze, koleżeństwie, przyjaźni i odpowiedzialności.

Dzień 18 stycznia 2015 roku stał się doniosłym wydarzeniem w historii legnickiego łowiectwa. Zainaugurowana została nowa uroczystość religijno-kulturalna z elementami łowiectwa – „Kolędowisko”. Tak nazwano tą uroczystość zainicjowaną przez kol. Ryszarda Brylińskiego - łowczego okręgowego w Legnicy i płk Zdzisława Piotrowskiego z Wałbrzycha. W tym dniu do miasta zjechali się z pocztami sztandarowymi myśliwi z 37 kół łowieckich w okręgu, wraz z rodzinami i sympatykami łowiectwa, żeby uczestniczyć w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył - w gronie Księży i Kapelanów Łowieckich- Ks. Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Po raz pierwszy w historii naszego okręgu w katedrze spotkali się myśliwi: piękne Diany, dostojni Nemrodzi i młodzi Fryce, żeby podkreślić nasz związek z tradycją, kościołem oraz dać przekaz mieszkańcom Legnicy, że myślistwo to służba społeczna sprawowana w celu pomnażania i ochrony dóbr przyrody, której myśliwi są strażnikami z mocy prawa.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 12:30 uroczystą zbiórką przed Katedrą i pochodem wokół legnickiego Rynku w rytm marszy łowieckich granych przez 30- osobowy Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Łowieckich „Odgłosy lasu” z Wałbrzycha pod batutą Bogusława Rupa wraz z „Durlakowymi Rogami” z jeleniogórskich Jarkowic i Zespół Sygnalistów Łowieckich Nadleśnictwa Złotoryja kierowany przez Nadleśniczego Jacka Kramarza.

Po przybyciu do Katedry zebrani uczestniczyli w Eucharystii w intencji myśliwych, ich rodzin i mieszkańców Legnicy w trakcie której przekazano Ks. Biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu dary lasu od myśliwych. Pięknie i podniośle zabrzmiały grane w czasie mszy przez myśliwskie zespoły pieśni, hejnały i fanfary. Na twarzach myśliwych, którzy zaliczani są do twardy ludzi i uczestników mszy widać było wzruszenie.

Po mszy odbył się w wykonaniu wymienionych wyżej zespołów koncert kolęd i pieśni myśliwskich oraz fragmentów „Mszy Hubertowskiej” Reinholda Steiffa. Granie kolęd wspomagali swoimi głosami zebrani w Katedrze myśliwi, ich rodziny i legniczanie licznie obecni na mszy w Katedrze, a głos Andrzeja Kuncewicza śpiewającego kolędy i pieśni myśliwskie na zawsze pozostanie w pamięci uczestników.

Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na gorącą grochówkę wojskowo-myśliwską serwowaną przez Kolegów z K.Ł „Wilk” w Głogowie. Łowczy Koła Roman Królak obficie rozlewał ją w talerze. Jedli ze smakiem wspólnie wszyscy razem, uczestnicy koncertu i legniccy przechodnie z legnickiego Rynku. Wszystkim smakowała i nikomu jej nie zabrakło. Zebrani Koledzy zgodnie stwierdzili, że ten dzień zapamiętają i wyrazili nadzieję, że „Kolędowisko” jako element tworzącej się nowej łowieckiej tradycji będzie kultywowane każdego roku.

Darz Bór.  

opracowanie własne KKŁ OR Łowieckiej w Legnicy

fot.: Jacek Łyczko


Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody Zarządu Okręgowego PZŁ w Legnicy jest zabronione.


 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Copyright © 2013-2019.  All Rights Reserved. Kopiowanie i rozpowszechnianie jakiejkolwiek zawartości bez zezwolenia zabronione!
Webmaster J@cek