Rok 2016 był dla nas szczególny. Mieliśmy okazję świętować jubileusz 70-lecia powstania Nadleśnictwa Głogów. Wcześniej odbyły się oficjalne uroczystości, aby zakończyć je w dniu 29 grudnia 2016 r. uroczystą naradą roczną w Leśnej Dolinie.

W tym dniu spotkaliśmy się przy obelisku, który ma nam przypominać, że o dobro tych lasów dbają ludzie różnych profesji oraz aby im za to podziękować.

Nasze zaproszenie na uroczystość przyjęli: Prezydent Miasta Głogowa, Wójt Gminy Kotla, zaprzyjaźniony z Nadleśnictwem Głogów duszpasterza Ks. Kustosz z Sanktuarium Św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie Stanisław Czerwiński, prezesi Kół Łowieckich: Batalion, Cyranka, Hutnik, Jaźwiec, Kszyk, Odra, Szarak, Wilk z łowczym okręgowym Okręgowego Zarządu PZŁ w Legnicy, myśliwi oraz byli i obecni pracownicy Nadleśnictwa Głogów. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy znowu wracać do wspomnień, a przy okazji przypomnieć sobie trochę faktów z naszej historii.  

Uroczystego odsłonięcia dokonali:

  • Rafael Rokaszewicz Prezydent Miasta Głogowa,
  • Iwona Adamczak w zastępstwie wójta Gminy Kotla
  • Tadeusz Kowalski członek Komisji Kultury Łowieckiej przy Okręgowym Zarządzie PZŁ w Legnicy (cichy inicjator ustanowienia tego Obelisku)
  • a poświęcił Ks. Kustosz Stanisław Czerwiński.  

Miejsce, które wybrano jest szczególne z wielu powodów:

  • to urokliwe otoczenie starodrzewiu dębowego i sosnowego,
  • to miejsce w którym przed wojną funkcjonowała leśniczówka rewirowa oraz gdzie kończono coroczną inspekcję Głogowskiego Lasu Miejskiego,
  • to skrzyżowanie przedwojennych dróg Alfred-Bautz-Strasse oraz Carl-Berthold-Strasse
  • to piękna nazwa tego miejsca Leśna Dolina.  

Na lewej stronie obelisku przedstawiono słowa, które Św. Jan Paweł II wypowiedział w 1999 roku w Zamościu podczas swojej pielgrzymki: „Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że to, to tak cieszy oczy i raduje ducha, może ulec zniszczeniu”. Te słowa mają nam przypominać, że należy troszczyć się o środowisko naturalne na każdej płaszczyźnie naszego życia. To także motto naszego nadleśnictwa ustanowione przez mojego poprzednika Nadleśniczego Jerzego Borysiewicza. Na prawej stronie umieszczono podziękowania dla Wszystkich, którzy przez ostatnie 70-lat dbali o lasy okolic Głogowa.  

tekst i fotografia: Adam Grzelczak

 


Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody Zarządu Okręgowego PZŁ w Legnicy jest zabronione.


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Copyright © 2013-2019.  All Rights Reserved. Kopiowanie i rozpowszechnianie jakiejkolwiek zawartości bez zezwolenia zabronione!
Webmaster J@cek